Sažetak projekta
Projekt adresira problem nedostatka kapaciteta i koordinacije za interventna inženjerska djelovanja u slučaju potresa i drugih kriznih situacija u Hrvatskoj. Svrha je doprinos smanjenju rizika od katastrofa i osnaživanje sustava civilne zaštite Republike Hrvatske. Aktivnosti uključuju uspostavljanje i opremanje središnjice i područnih tijela HCPI-IS za obavljanje inženjerskih aktivnosti, te osposobljavanje svih sudionika projekta za reagiranje u izvanrednim situacijama. Uz to, provodit će se edukacije internih resursa i ostalih dionika civilne zaštite, kao i informiranje građana o inženjerskim aktivnostima HCPI-IS. Ciljne skupine su inženjeri, hitne službe i građani.
O projektu:
EU fondovi Hrvatska
Izdvojene crtice/detalji projekta
- uspostava centra za potresno inženjerstvo (zapošljavanja regionalnih koordinatora, središnjice, ...)
- povezivanje i implementacija inženjerskih znanja
- stvaranje kapaciteta u Splitu, Osijeku, Rijeci, Dubrovniku, Petrinji i Zagrebu (povezivanje stručnjaka u ispostavama/stanicama)
- uspostava organizacijskog okvira i razrada procedura (ERP, općenito funkcioniranje udruge, ...)
- opremanje (uredi, digitalni sustav, vozila, opremanje stručnjaka, ...)
- unaprjeđenje metodologije za preglede i uspostava GIS sustava
- edukacije (po jedna edukacija u svakoj ispostavi/stanici godišnje)
Planirane aktivnosti u sklopu ovog projekta uključuju:
- Uspostavljanje i opremanje središnjice za podršku obavljanju inženjerskih aktivnosti
- Uspostavljanje i opremanje područnih tijela za podršku obavljanju inženjerskih aktivnosti
- Uspostavljanje sustava za obavljanje inženjerskih aktivnosti
- Educiranje i opremanje pričuvnika za obavljanje inženjerskih aktivnosti
- Edukacije internih resursa, ostalih dionika civilne zaštite te informiranje građana o inženjerskim aktivnostima HCPI-IS
- Upravljanje projektom
- Promidžbu i vidljivost
HCPI-IS (Hrvatski centar za potresno inženjerstvo – Interventna služba) je prepoznat u Strategiji upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. godine, s osvrtom na dva strateška cilja:
- Smanjenje rizika od katastrofa: Ovaj cilj uključuje uspostavu baze podataka, mobilizaciju resursa, stvaranje geo-informacijskog sustava, obrazovanje i jačanje svijesti o rizicima od katastrofa, podizanje otpornosti objekata i osiguranje jasnog lanca odgovornosti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.
- Povećanje spremnosti za upravljanje u katastrofama: Ovaj cilj naglašava potrebu za jačanjem sposobnosti i kapaciteta operativnih snaga, s ciljem poboljšanja učinkovitosti u reagiranju na katastrofe.
Predmetni projekt se identificira u svojstvu strateškog projekta u sklopu oba strateška cilja, s posebnim naglaskom na provedbu strateškog projekta broj 16 “Razvoj operativnih sposobnosti Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo – inženjerske interventne službe za postupanje u katastrofama“, koji je usmjeren na jačanje sposobnosti i kapaciteta operativnih snaga.